Zyra e informacionit:


15/01/2010 Deklarate per ShtypLende te reja per simestrin Pranvera 2010:

 


 

04/10/2009 Regjistrimi i studenteve te vitit te pare, Deklarate publike e Rektorit

4/10/2009 Rregjistrimet e studenteve te vitit te pare, Deklarate publike e Rektorit

Leter e Hapur e Prof Artur Elezit mbi kriteret e pranimeve ne UV

2/10/2009 Roli i politikes ne UV, Deklarate publike e Rektorit

2/10/2009 Afati i fundit per regjistrim ne sistemin e UV eshte ora 17:00


01/10/2009 Vendim Senati Nr. 1, Nr. Prot. 2.1 , Vlore me 01 Tetor 2009

01/10/2009 Apel partive dhe politikaneve te te gjitha ngjyrave:Larg duart nga Universiteti i Vlores!

29/09/2009 Deklarate e Rektorit mbi kerkesat e disa studenteve te Drejtesise

28/09/2009 Regjistrimet perfundimtare te Maturanteve: diten e Hene dt 28 Shtator, 2009

Lista e Fituesve

24/09/2009 Interviste me Rektorin

23/09/2009 Deklarate

Deklarate per Shtyp e stafit pedagogjik

Deklarata Mbeshtetese te pedagogeve te UV

18/09/2009 Mbyllen rregjistrimet paraprake te studenteve te rinj ne Universitetin e Vlores "Ismail Qemali":
Tabela Permbledhese

18/09/2009 Intervista Rektorit te Universitetit mbi rregjistrimet e studenteve te rinj

05/08/2009 Fjala e Rektorit ne ceremonine e diplomimit

25/03/2009 Deklarate publike e Rektorit ne lidhje me artikullin e Gazetes Imperial

21/03/2009 Deklarate publike e Rektorit

18/03/2009 Interviste e Rektorit me HermesNews. Intervistoi Doriana Metollari

10/03/2009 Deklarate Publike e Rektorit në pergjigje te komenteve te keshillit bashkiak

10/03/2009 Intervistë me Rektorin e Universitetit të Vlorës

06/03/2009 Deklarate Publike e Rektorit ne pergjigje te komenteve te keshillit bashkiak

14/01/2009 UV ka fituar te drejten te organizoje Applications of Computer Algebra ACA 2010
UV fitoi vota me shume se Universitetin Teknik i Berlinit ne votimet e bera ne bordin e konferences ACA.
ACA eshte konferenca kryesore ne bote ne algjebren kompjuterike e cila organizohet cdo vit prej vitit 1995.

12/01/2009 Ne oren 12:00 nje incident ka ndodhur ne korridorin e katit te pare te godines C te UV-se. Studentja Lediana Zekaj ka qelluar me thike shokun e saj Klaudio Kamberaj.

Deklarate e Rektoratit mbi ngjarjen e dites:

Rektorati dhe gjithe stafi pedagogjik i Universitetit te Vlores pasi eshte njoftuar mbi incidentin e sotem ne Fakultetin e Shkencave Teknike, ku studentja Lediana Zekaj ka qelluar me thike studentin Klaudio Kamberaj, shpreh keqardhjen me te thelle per kete akt te shemtuar dhune. Veprime te tilla jane te paparanueshme per studentet e Universitetit tone dhe nuk do te tolerohen ne asnje rast nga administrata e Universitetit. Universiteti do te marre masa ndeshkuese karshi te gjithe atyre qe kane shkelur rregulloren dhe statutin e Universitetit te Vlores.

23/12/2008: Jep doreheqjen zonja Arta Musaraj, Dekane e Fakultetit te Ekonomise dhe Drejtesise.

Ketu do te gjeni faksimilen e vendimit te Ministrise se Arsimit dhe Shkences ne te cilin pranohet doreheqja e zonjes Arta Musaraj nga pozicioni i Dekanes se Fakultetit te Ekonomise dhe Drejtesise

23/12/2008 Leter e hapur e Rektorit drejtuar Ministrit te Arsimit.

23/12/2008 Hapen programet e studimit, master i nivelit te pare ne mesuesi

22/12/2008 Interviste me Rektorin e Universitetit te Vlores, Prof. T. Shaska

22/12/2008 Leter drejtuar Z.Sali Berisha, Z.Fatos Beja, Znj.Elida Hoxha, Z.Myqerem Tafaj nga studentet e UV-se

21/12/2008 Leter e Hapur nga Ermelinda Tolica

21/12/2008 Detyrim Moral nga Adriatik Malaj

21/12/2008 Leter e Hapur Ministrit te Arsimit nga Erida Prifti

21/12/2008 Letra e Rektorit te UV

20/12/2008 Peticion
Senati, Stafi Pedagogjik dhe ai Akademik kane derguar sot nje PETICION Drejtuar Ministrit te Arsimit dhe Shkences Z. Fatos Beja

21/12/2008 Leter e Rektorit drejtuar Ministrit

20/12/2008 Ministri refuzon shkarkimin e dekanes se Fakultetit te Ekonomise dhe Drejtesise bere nga Rektori Shaska

22/12/2008 Simpozium Shkencor:

Ne oren 9:00 ne UV organizohet simpoziumi shkencor me teme: "Evidentimi dhe investigimi i materialeve qe perdoren ne mjetet e transportit detar - pjese e vleresimit te besueshmerise se tyre". Klikoni ketu per te marre programin.


19/12/2008 Seminar me perfaqsues te Dekanateve me teme: "Programet e Reja te Studimit ne Kuadrin e Procesit te Bolonjes"; Vleresimi Paraprak, Vazhdimesia dhe Akreditimi.

16/12/2008 Seminar i Dekaneve me perfaqesues te Agjensise Publike e Akreditimit te Arsimit te Larte
Objekti i takimit:
Vendosja dhe funksionimi i sistemeve te brendshme te Sigurimi i Cilesise ne Institucionet e Arsimit te Lart.

06/12/2008 Rektori do te takohet me Kryetarin e Bashkise se Beratit.

04/12/2008 Nje delegacion i Universitetit te Vlores do te vizitoje Universitetin e Janines ne 10/12/2008 per firmosjen e nje marreveshje bilaterale.


04/12/2008 Takim i Rektorit me Kryetarin e Komunes se Novoseles.
Sot Rektori takon Kryetarin e Komunes se Novoseles per te diskutuar mbi mundesine e ndertimit te nje kampusi universitar ne zonen e Novoseles.

03/12/2008  Apel Vlores

03/12/2008  Deklarate e Rektorit mbi artikullin e Z. Lukes ne gazeten Telegraf

  Me vjen keq qe gazeta Telegraf ka si korespondente ne Vlore nje gazetare si Zenepe Luka, e njohur per shpifje, per nivelin e saj te ulet profesional, per mungesen e edukates dhe civilizimit. Kritikat dhe armiqesia e Zenepe Lukes dhe rrugaceve te nivelit te saj personalisht me lene te kuptoj se po e bej punen mire.

28/11/2008 Rektori merr pjese ne koktejin e dhene nga Presidenti i Republikes me rastin e festes se pavaresise.

27/11/2008 Prof. Dr. Bilal Shkurtaj jep doreheqjen si dekan i Fakultetit te Edukimit.

26/11/2008 Prof. Shkurtaj emerohet Drejtor i Qendres se Studimeve  te  Mjedisit   

(Center of Environmental Research).


25/11/2008  Deklarate e Rektorit mbi artikullin e Bashkim Nikolles tek gazeta Ndryshe e dates 23/11/2008

  Zoti Nikolla, ju keni te drejte te jeni kunder  meje si Rektori i Universitetit te Vlores. Une ju pushova nga puna! Une nuk di se sa i afte jeni ju si avokat, por ju duhet t'a kuptoni se ju nuk ishit i afte si pedagog, ju thjesht nuk i permbushnit standartet e universitetit te Vlores. Ju nuk perkisnit ketu! Ne po perpiqemi te pastrojme universitetin e Vlores nga njerez  qe na vijne njehere ne 6 muaj, qe jane pa arsimin dhe kulturen perkatese. Me besoni, nuk kisha asgje personale kunder jush. Ishte thjesht nje vendim ne te miren e studenteve tane.  Universiteti i Vlores, ka marre ne vendin tuaj pedagoge shume me te afte dhe me te zot se ju, djem e vajza te reja te diplomuar ne Angli, Itali e gjetk. Nuk eshte mire qe keto inate personale t'i perdorni publikisht kunder universitetit tone dhe meje personalisht.


22/11/2008 Reforma “ Shaska” qe tronditi mediokritetin universitar, Dr. Jorgo Mandili

21/11/2008 Emerohet si Dekan i Fakultetit  te Ekonomise dhe Drejtesise zoti Dorian Tozaj.

21/11/2008 Pushohet nga puna Dekania e Fakultetit te Ekonomise dhe Drejtesise, zonja Arta Musaraj

  (shih vendimin e keshillit te etikes)

               
8/11/2008
Leter e hapur e Rektorit: Ka ardhur koha per cilesin

7/11/2008 Rektori i UV-se deklaron se per te gjithe punonjesit e perfshire ne tenderin e Fizikes do te merren masa.

Pushohet nga puna shefja e finances Edlira Zotaj dhe magazinjeri Ferdinand Sulaj.

28/10/2008 Deklarate e Rektorit mbi artikullin ne gazeten Shekulli te gazetares Anila Peci.

  Eshte per te ardhur keq qe ju zonja Peci ankoheni per ata pedagoge te cilet kane mbaruar ne Vlore, kur ju vete jeni diplomuar nga ky universitet. Personat te cilet nuk jane marre ne pune ose kane pasur ndonje problem me ligjin, ndonje histori me afera korruptive, ose e kane komunikimin zero dhe jane zene me anetaret e komisionit gjate intervistes. Ka edhe nga ata te cilet universitetin e quajne si nje kopsht zbavites ku mund te futen e te dalin sa here te duan.

  Persa i perket departamentit te informatikes dhe matematikes ju duhet t'ju vije turp qe permendni atje pedagoget tane te rinj. Ata jane djemte dhe vajzat tona me te mira, te cilet jane marre si seminariste dhe jo si lektore. Ata po vazhdojne studimet ne diplomen e nivelit te dyte ne matematike ose informatike. C'kane me shume ata pedagoge te cilet kane qene deri dje (si te jashtem) dhe kane marre para me thase nga studentet? Zonja Peci, na gjej ti njerez me mastera tek informatika dhe matematika dhe ne i marrim qe sot.

  Ju personalisht, zonja Peci po beheni zeri i personave te korruptuar. Eshte nje grup ish-pedagogesh ne Vlore te cilet jane folur hapur per korrupsion, por ne do t'a pastrojme Universitetin e Vlores nga korrupsioni. Me mire ata qe kane mbaruar vjet se sa nje i korruptuar.

26/10/2008:  Njoftim i prokurise per Rektorin:

  Njoftohet Rektori i UV-se se punonjesit e UV-se : B. Shkurtaj, E. Zotaj, Ferdinand Sulaj, Arjana Kola, Alberta Breshani jane ne padi penale me akuza te ndryshme si shperdorim detyre, dem ekonomik shkaktuar universitetit, parregullsi ne tenderin e laboratorit te fizikes te zhvilluar ne 2006-2007.